
Витилигото е придобито заболяване на кожата, засягащо неговата пигментация. Проявява се като ограничени петна по кожата, в които липсва естественото ѝ оцветяване. Често се асоциира с други авто-имунни заболявания.
Диагностицира се най-често при преглед от специалист дерматолог. Най-подходяща за прегледа е светлината на УУд. Специфично е, че плаките са добре ограничени от околната кожа, млечно-бели на цвят с различна форма – овални, кръгли или линеарни. Уголемяването на този тип изменения може да протича с различни темпове във времето. Най-често засегнати локализации са: лицето, врата, предмишниците, гърба на ръцете, пръстите, както и ареолата на гърдата и гениталиите. Най-често появата на нови изменения се свързва с травма, като например порязване, изгаряне, одраскване. Космите при витилиго също губят цвета си. Спонтанна репигментация се наблюдава рядко.
Когато се налага лечение, изборът е от локални и системни средства. Възможно е приложение на локални кортистероиди, калциневринови инхибитори, тясно-спектърна УВ светлина (NB UVB). Съчетава се с прескрипция на антиоксиданти и лечение с „ниско-дозирана” медицина. Терапевтичният план е индивидуален, а отговорът варира. Важна е употребата на фотозащита, с цел да се избегне потъмняването на здравата околна кожа и усилване на контраста с депигментните петна.
Свържете се с нас за професионална консултация със специалист-дерматолог.