Атопичния дерматит е състояние, което е генетично предопределено. Може да се прояви на всеки етап от живота, но най-често първата проява е при бебета и деца. Някои учени го разделят на подгурпи- проявяващ се в ранна детска възраст (до 2 годишна възраст) и хронично протичащ (при зрели индивиди). Повече от половината от деца „израстват” състоянието до училищна възраст. Обостряния обаче могат да възникнат на всеки етап от живота. Най-често атопията се проявява при семейства, в които има данни за алергии.
Хранителни алергени, в някои от случаите може да влошат състоянието, макар че отстраняването им няма да доведе до излекуване на проблема. Силно изсушаващи субстанции в миещите средства, агресивни драскащи гъби и тясно облекло също могат да провокират обостряне. Разчесването може да доведе до възможност за вторично наслагване на бактериална инфекция.
Сред най-характерните особености са сърбежът, екземата (с типична морфология и локализация според възрастта), разчесвания и корички, данни за хронично-рецидивиращ ход на състоянието, сухота на кожата понякога дори съпроводена със залющване; атипичен съдов отговор (бял дермографизъм); промени на кожата около очите с типична гънка „гънка Dennie-Morgan” или потъмняване на кожата; на местата на хронично възпаление промяна в релефа и цвета на кожата.
Как се лекува атопичния дерматит?
Атопичния дерматит е хронично състояние, което протича с обостряне и ремисия. Не може да се излекува окончателно. Съществуват обаче методи, за дълготрайно облекчаване на симптомите и регулиране на възпалителната активност. Възможни са комбинации от локални средства и медикаменти перорално. При консултация с лекар дерматолог ще Ви бъдат предложени хидратиращи средства (емолиенти), които да бъдат изцяло съобразени с възрастовите и индивидуални особености. При нужда те се комбинират с локални кортикостероиди, анти-септици, антибиотици. Особено важно е да се продължава използването им в хода на ремисията с цел удължаването й и редукция на риска от рецидив.
В съвремието разполагаме и с алтернатива на кортикостероидите, които също биха могли да се включат в т. нар „про-активна” терапия.
Обсъдете с нашият дерматолог правилния подход в хигиенно-диетичния режим.